Dr. med. dent. Hub van Waes

Pochodzi z Holandii, studiowała stomatologię na Uniwersytecie w Zurichu, gdzie zaczął karierę naukową od 1984 roku. Pracę doktorską z tematu „Znieczulenie ogólne w stomatologii dziecięcej” obronił w 1988 roku, Pracował jako stomatolog w szkolnej opiece stomatologicznej miasta Zurich w której w 2000 roku objął stanowisko kierownika. W latach 1990-1991 pełnił funkcje profesora wizytującego w Katedrze Stomatologii Dziecięcej Uniwersytetu Nowego Jorku. Od 1990 pracuje na stanowisku starszego wykładowcy ze stomatologii dziecięcej oraz urazowej w Klinice Ortodoncji i Stomatologii Dziecięcej Uniwersytetu w Zurichu.

Chirurgia jamy ustnej u dzieci.

Ekstrakcje są codzienną rutyną w gabinecie stomatologii dziecięcej i dlatego nie stanowią dużego problemu dla lekarza dentysty. Wyzwania dotyczą raczej pacjenta. Usunięcie zębów ankylotycznych może być jednak znacznie trudniejsze, szczególnie w przypadku wczesnych postaci, w których często trzeba unieść płat, aby odsłonić ząb.

Inne typowe wyzwania w chirurgii jamy ustnej u dzieci mogą polegać na usunięciu nadliczbowych zębów, tworów zębopodobnych, torbieli w tkankach miękkich, różnych nowotworów lub innych patologii wymagających interwencji.

Bardzo częste są nieprawidłowości wędzidełek warg lub języka i ekspozycje zębów zatrzymanych ze względów ortodontycznych z umieszczeniem zamka z łańcuszkiem.

Ponieważ pacjenci pediatryczni często cierpią na utratę zębów z powodu urazu lub braki zębowe, również transplantacje przedtrzonowców lub kłów mlecznych są powszechne.

Wykład o tematyce klinicznej pokaże typowe interwencje ze zdjęciami i filmami.

Diagnostyka i leczenie wczesnej ankylozy i zaburzeń wyrzynania w uzębieniu mlecznym i stałym.

Ankyloza mlecznych zębów trzonowych krótko przed ich wymianą jest dość powszechna i zwykle nie wymaga interwencji. Jeśli jednak ankyloza występuje na bardzo wczesnym etapie, może to prowadzić do poważnych zaburzeń rozwoju uzębienia i wymaga interwencji w odpowiednim czasie, aby umożliwić normalne dojrzewanie oraz wyrzynanie zawiązka zęba stałego.

Również w uzębieniu stałym może dojść do zaburzeń wyrzynania i wzrostu zębów trzonowych. Jednym z najczęstszych problemów jest osłabienie resorpcji korzeni mlecznych drugich zębów trzonowych. W większości przypadków małe interwencje mogą rozwiązać problem. Bardziej problematyczne są sytuacje, w których stałe zęby trzonowe nie wyrzynają się wcale lub pojawiają się tylko częściowo. Rodzi to pytanie o możliwą ankylozę lub przyczyny genetyczne zaburzonego wyrzynania. Prezentacja skupi się na diagnostyce i możliwych opcjach leczenia.