Przygotowania do narodzin niemowlaka to zwykle czas obfitujący w wiele trosk i niepokoju, które trwają aż do momentu rozwiązania. Wśród zagadnień związanych z rozwojem dziecka pojawiają naprawdę ważne kwestie, do takich z pewnością możemy zaliczyć ząbkowanie. Kiedy wychodzą pierwsze zęby u niemowląt? Kiedy najpóźniej pierwsze zęby się pojawiają? A także jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka? To tylko niektóre z kluczowych pytań dotyczących tego tematu.

Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka?

Zanim zaczniesz się zastanawiać jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka warto wiedzieć po czym poznać, że dziecko weszło właśnie w ten etap swojego życia. Na samym początku niemowlę przede wszystkim wkłada do ust i gryzie twarde przedmioty. Pociecha może stać się marudna i płaczliwa. Ponieważ jej dziąsła są opuchnięte i drażliwe, zwykle źle sypia i nie chce jeść.

Kiedy wychodzą pierwsze zęby często wywołuje to ból u dziecka, pojawiająca się wysypka wewnątrz ust lub na podbródku to również objaw ząbkowania, a także zaczerwienienie skóry na policzkach czy opuchlizna. To jednak naturalny proces w rozwoju malucha i nie da się go uniknąć. Powyższe objawy to zupełnie normalne zachowania, którymi nie należy się nadto martwic. Musisz jednak uzbroić się w więcej cierpliwości i siły, by przetrwać ten trudny dla Ciebie, ale przed wszystkim dla malucha czas.

To, jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka można określić jako niewielkich rozmiarów, białe kreseczki na dziąsłach – z pewnością ich nie przegapisz. Są to tak zwane mleczaki. Przed ukończeniem trzeciego roku życia Twoja pociecha powinna zakończyć etap ząbkowania. Będzie miała wtedy 20 małych ząbków.

Które zęby wychodzą pierwsze?

Zawiązki zębów u malucha pojawiają się już w 6 tygodniu ciąży. Aż do porodu stopniowo pokrywa je twarde szkliwo. Noworodek po porodzie ma już je wykształcone, jednak jeszcze niewidoczne. Które zęby wychodzą jako pierwsze? Nie jest to żadnym zaskoczeniem, że jako pierwsze pojawiają się jedynki, najpierw dolne, a następnie górne, później zgodnie z kolejnością dwójki.

Ciekawe jest jednak to, że zęby trzonowe wyrzynają się przed kłami. Według ogólnej zasady, na początku ujrzysz u swojego malucha zęby dolne, a następnie ich odpowiedniki w górnej szczęce. Jednak bardzo duży wpływ na to, które zęby wychodzą jako pierwsze mają oczywiście geny. W zależności od tego, kiedy mama i tata zaczęli ząbkować – proces ten będzie analogicznie wyglądał u dziecka.

Kiedy pierwsze zęby u niemowlaka?

Jeśli zastanawiasz się kiedy pierwsze zęby u niemowlaka mogą się pojawić? Spodziewaj się ich między 4, a 6 miesiącem życia. Są to przyjęte normy przez specjalistów, jednak to, kiedy wyjdą pierwsze zęby zależy tak naprawdę od dziecka i w dużej mierze od genów. Nie każde musi wpasować się w istniejące ramy.

Wiesz już kiedy wychodzą pierwsze zęby i że nie u każdego dziecka musi wyglądać to tak samo, jednak bacznie obserwuj czy u Twojego malucha wszystko przebiega prawidłowo. Gdy po skończeniu roku, pociecha nie ma jeszcze ani jednego, można mówić o opóźnionym ząbkowaniu. W takim przypadku koniecznie udaj się do stomatologa lub ortodonty dziecięcego. Przydatna będzie również wizyta u pediatry.

Przyczyn takiego zjawiska upatruje się w zaburzeniach hormonalnych czy zaburzeniach gospodarki wapniowo-fosforanowej. Gdy ząbki  nie wyrastają, w momencie kiedy pierwsze zęby u niemowlaka powinny się pojawić, można również wnioskować, że jest to przyczyną chorób, na przykład celiaki.

Moment, kiedy wychodzą pierwsze zęby u niemowląt nie należy do najłatwiejszych, musisz jednak uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, że to tylko jeden z przejściowych okresów, który minie szybciej niż Ci się wydaje. Obserwuj swojego malucha, patrz jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka, a z pewnością nic nie przegapisz i ten etap życia dziecka przebiegnie bez zbędnych komplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *