Kontakt z muzyką występuje w życiu dziecka nieustannie. Często jest to zabawka grająca określoną melodię, kolorowe cymbałki czy mama śpiewająca kołysanki. Wielu rodzicom z pewnością przeszedł przez myśl pomysł, by zapisać swoją pociechę do szkoły muzycznej. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, że wpływ muzyki na rozwój dziecka jest bardzo istotny, a często niedoceniany? Specjaliści wiedzą, jak sprawnie go wykorzystać.

Muzyka w ciąży dla dziecka

Słuch malucha rozwija się już od 16 tygodnia ciąży. Pierwsze dźwięki, jakie wychwytuje to bicie serca, szum krwi przepływającej przez naczynia krwionośne, a następnie dźwięki docierające z zewnątrz. Dlatego rodzice bardzo często rozmawiają z dzieckiem jeszcze przed jego przyjściem na świat. Warto do rozmów włączyć dodatkowo muzykę, ponieważ rola muzyki w rozwoju dziecka jest nieoceniona. Stymuluje nie tylko układ słuchowy, ale wpływa też na prawidłowy rozwój mózgu. Zadbaj więc o to, by również Tobie towarzyszyła muzyka w ciąży. Dla dziecka to same plusy!

Zatem jaki rodzaj melodii wybrać? Okazuje się, że systematyczne słuchanie muzyki klasycznej w ciąży zwiększa liczbę komórek nerwowych oraz połączeń między obiema kulami mózgowymi. Wybieraj dźwięki o wysokiej częstotliwości, jak na przykład muzyka Mozarta. To najlepszy typ muzyki klasycznej w ciąży i nie tylko, bowiem świetnie rozwija potencjał umysłowy dziecka w każdym wieku. Podobnie działają kompozycje Bacha czy Vivaldiego, które pobudzają mózg dziecka. W efekcie niemowlę jest bardziej wrażliwe, a jego więź emocjonalna z mamą wyraźnie się pogłębia. Zatem muzyka klasyczna w ciąży to same korzyści, z których nie warto rezygnować.

Wpływ muzyki na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Wpływ muzyki na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym jest niezwykle istotny dla prawidłowego działania i stymulacji mózgu oraz układu nerwowego. W dużej mierze poprawia pamięć, koncentrację oraz podzielność uwagi. Rola muzyki w rozwoju dziecka jest równie ważna podczas nauki pisania i czytania, a nawet koordynacji ruchowej. Dźwięki potrafią kształtować jego wyobraźnię oraz emocjonalność i wrażliwość.

Jeśli nie jesteś przekonany do wpływu muzyki klasycznej na rozwój dziecka, albo po prostu nie przepadasz za tym gatunkiem, pozostaje możliwość słuchania dźwięków natury. Zadbaj o to, by Twoja pociecha miała okazję poznać śpiew ptaków, szum lasu czy dźwięk spadających kropli deszczu. To wpłynie relaksująco na malucha i ułatwi jego zasypianie

Gdy jednak zauważysz, że dziecko chętnie podchodzi do słuchania muzyki wybitnych kompozytorów. Nie bagatelizuj pozytywnego wpływu muzyki klasycznej na  rozwój dziecka i zadbaj o jego prawidłowe dorastanie. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by w tym momencie oswoić pociechę z jakimś instrumentem muzycznym. Być może zostanie następnym sławnym muzykiem.

Muzyka klasyczna a rozwój dziecka

Muzyka klasyczna w ciąży i po porodzie jest niezwykle istotna w prawidłowym rozwoju dziecka. Według muzykologów to kompozycje Mozarta sprawdzają się najlepiej. Głównie dlatego, że cechuje je doskonała forma i struktura, a melodię i rytm łączy idealna harmonia. Rola muzyki w rozwoju dziecka nie sprowadza się jedynie do prawidłowej stymulacji  mózgu, umiejętności językowych czy prawidłowego funkcjonowania.

Wpływ muzyki na rozwój dziecka jest o wiele większy. Pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, ponieważ serce odzyskuje prawidłowy rytm, a także minimalizuje stres i wszystkie jego skutki uboczne. Muzyka pobudza również system immunologiczny i zmienia fale mózgu, co stanowi optymalne warunki do procesu kształcenia.

Wpływ  muzyki na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym doceniają też terapeuci. Powstała dziedzina łącząca w sobie elementy medycyny, pedagogiki i estetyki – tak zwana muzykoterapia, która zyskuje na popularności również w Polsce. Dzieci wyrażają swój nastrój poprzez instrumenty, co ułatwia późniejszą rozmowę na ten temat. Muzykoterapia przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi, pozwala także w ramach rehabilitacji ćwiczyć ruchliwość dzieci, na przykład po urazach neurologicznych czy wypadkach. Jednym słowem, muzyka ma nieoceniony wpływ na rozwój dziecka w każdym wieku, a także tych, które jeszcze nie przyszły na świat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *