Reumatyzm to tak naprawdę bardzo ogólne określenie obszernej grupy schorzeń charakteryzujących się zmianami w tkance łącznej, zwykle w stawach. Najczęściej postrzegany jest jako dolegliwość osób starszych, jednak nie wszyscy wiedzą, że może pojawić się także u młodzieży, a nawet u dzieci. Towarzyszące tej chorobie dolegliwości są tak uciążliwe, że nie sposób ich nie zauważyć, a przede wszystkim nie możesz ich bagatelizować. Dowiedz się co to jest reumatyzm i jak go leczyć.

Reumatyzm – co to jest?

Reumatyzm to raczej termin historyczny służący do opisywania różnych schorzeń stawowych, charakteryzujących się przewlekłym i nawracającym bólem. Nie określa on jednej konkretnej choroby – pod tą nazwą może kryć się ich nawet 200. Z tego powodu diagnoza lekarska rzadko określana jest  jako reumatyzm. Co to jest w takim razie i czym się wyróżnia?

Samo pojęcie właściwie nie mówi nic konkretnego o stanie pacjenta. Charakterystyczne objawy sprawiają, że tak dużą grupę dolegliwości wrzucono do jednego worka o wspólnej nazwie. By dowiedzieć się, co to jest reumatyzm warto udać się do dobrego reumatologa, który potrafi sprawnie zdiagnozować, który przypadek Ciebie dotyczy.

Symptomy reumatyzmu podzielone zostały na dziesięć głównych grup, z czego każda ma swoje mniejsze podgrupy. Najczęściej występujące choroby to: reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, bóle pleców czy szyi. Postaw więc na pomoc sprawdzonego specjalisty, bowiem mogą kryć się za nim również rzadsze schorzenia, jak na przykład sarkoidoza czy szpiczak mnogi.

Jak rozpoznać reumatyzm?

Aby wiedzieć jak rozpoznać reumatyzm pamiętaj, że do jego najczęstszych objawów należy ból w okolicach jednego lub wielu stawów. Osoby cierpiące na tę chorobę zwykle odczuwają poranne zesztywnienie, które mija po „rozchodzeniu”. Często występuje również zaczerwienienie w obrębie tych miejsc. W przypadku zaawansowanego stadium może dojść do upośledzenia podstawowej funkcji stawu, czyli ograniczenia bądź całkowitego uniemożliwienia jego ruchu. Niektóre choroby reumatyczne objawiają się także trwałą deformacją zaatakowanych obszarów.

Reumatyzm potrafi skutecznie wyłączyć z aktywnego życia, co jest szczególnie problematyczne w przypadku młodych ludzi, których dotyka coraz częściej. Jeśli towarzyszą Ci bóle stawów, jesteś niewyspany, zmęczony i zarazem rozdrażniony, nie lekceważ tych objawów! Choroba ta postępuje bardzo szybko i prowadzi do trwałych zmian, które uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności. Warto udać się do specjalisty i dowiedzieć się jak leczyć reumatyzm, by móc normalnie funkcjonować.

Jak leczyć reumatyzm?

Do tej pory niestety nie udało się opracować skutecznego sposobu na to, jak wyleczyć reumatyzm. Zmiany, które zachodzą w stawach są nieodwracalne. Można jedynie spowolnić postęp choroby i leczyć ją objawowo. Jednak to, jak leczyć reumatyzm zależy oczywiście od tego, na jaką konkretnie przypadłość cierpisz.

Leki przeciwzapalne, które przynoszą ulgę w bólu, to pierwsze co na reumatyzm się podaje. Jeśli nie dają efektów, wdraża się silniejsze analgetyki. Niezwykle ważnym elementem jest także fizjoterapia, która powstrzymuje postęp choroby, a nawet przywraca pewne funkcje ruchowe uszkodzonych stawów. Czasem wykonuje się również plazmaferezę, która może pomóc na reumatyzm – co to jest? Plazmafereza polega na oczyszczaniu osocza krwi w celu czyszczenia go z niepożądanych cząsteczek. Wykonuje się ją, by usunąć z układu krwionośnego czynniki chorobotwórcze, co może mieć pozytywny wpływ w przypadku schorzeń stawowych.

Jak wyleczyć reumatyzm domowymi sposobami?

Możesz zastanawiać się jak wyleczyć reumatyzm domowymi sposobami, jednak niemożliwym jest całkowite pozbycie się tej choroby. Warto zawsze wiedzieć co na reumatyzm stosować, by chociaż w najmniejszym stopniu zniwelować dokuczliwe objawy. Okazuje się, że najważniejsza jest dieta.

Zbawienny wpływ mają przeciwzapalne kwasy omega-3, dlatego zadbaj, by w Twoim jadłospisie znalazły się produkty, takie jak ryby morskie czy orzechy. Równie cenne okazują się brokuły. To bogate w sulforafan warzywa, który blokuje enzymy niszczące stawy. Badania pokazują, że leki na bazie imbiru zmniejszą ból i sztywność stawów, nie powodując skutków ubocznych. Nikt nie ma wątpliwości, że oprócz dobrze zbilansowanej diety w walce z reumatyzmem pomaga też ruch. Intensywny trening znacznie zmniejsza stan zapalny – nawet u osób otyłych.

Pamiętaj jednak, że na pytanie jak rozpoznać reumatyzm i jak wyleczyć reumatyzm najlepiej odpowie specjalista. Nie wahaj się udać do lekarza już podczas pierwszych symptomów. To nieuleczalna choroba i szybko postępująca, dlatego warto reagować już we wczesnym jej stadium. Odpowiednio dobrana kuracja, pozwoli Ci cieszyć się pełnią życia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *